top of page

Salı Pazarı & Mahallemiz


Alttaki metin Beşiktaş Belediye Başkanlığı'na sunulmak üzere hazırlanmıştır. Henüz taslak halindedir. Katkılarınızla son şekli verilerek ilgili makama iletilecektir. Önerilerinizi iletişim sayfamızdan bize ulaştırabilirsiniz.

Konaklar Mahallesi, Emek Sokak ve Faruk Nafiz Çamlıbel sokak üzerinde, Salı günleri kurulan semt pazarı hakkında mahalle sakinleri tarafından tespit edilen olumsuzluklar ekte bilginize sunulmuştur.

Bu olumsuzlukların giderilmesi, mahallemizin huzuru ve güveni için elzemdir.

 1. Salı günleri kurulan semt pazarımız için hazırlıklar 1 gün öncesinden başlamaktadır. 1 gün önce, yani pazartesi günleri, belirtilen sokak kaldırımları, pazarcıların kullandığı, yıkık dökük Pazar tahtaları ile doldurulmakta, kaldırım kullanımı iptal edilmektedir. Pazartesi gecesinden gelen pazarcı esnafı, kamyonetlerini, civar sokaklara (Ladin sokak, Emek sokak, Şehit Yalçın Aydın Sokak, Şebboy Sokak, İhsan Hilmi Alantar Sokak, Meşeli Sokak) park ederek, mahalle sakinlerinin giriş çıkışını ve kendi evlerinin park alanlarını kullanılmaz ve trafiği de altüst hale getirmektedir. Bu kamyonlar sadece sokaklara değil, kaldırımların üzerine, park girişlerine de park etmekte ve Salı akşamı Pazar kalkıncaya kadar işgallerini sürdürmektedir.

 1. Emek Sokak boyunca pazarın kurulduğu alanda apartman bahçeleri, akşama kadar Pazar pislikleriyle doldurulmakta, kasalar, boş kutular, pet şişeler bahçelere atılmaktadır.

 1. Pazar kurulan alan içinde kalan Faruk Nafiz Çamlıbel Parkı ve Muhtarlık Parkı, Pazar esnafı tarafından ticarethane olarak kullanılmakta, parkın içine masa sandalyeler yayılarak yemek servisi yapılmakta, su bidonları, çay ocakları parkın içine yerleştirilmektedir. Parklarımızın yeşil alanları bozulmaktadır.

 1. Pazar tentelerini tutan ipler, kendilerine ayrılan direklerin dışında, Faruk Nafiz Çamlıbel Sokak üzerindeki yeşil alandaki ağaçlara, binaların bahçelerindeki ağaçlara, yeri geldiğinde park içindeki ağaçlara, bahçe tellerine bağlanmakta ve ağaçları kökünden oynatarak zarar vermektedir.

 1. Pazarın tam ortasında bulunan Yenilevent Anadolu Lisesi’ne pazarın içinden geçmek mümkün olmamaktadır. Ambulans geçme noktasında zorluklar yaşanmaktadır. Okul servisleri pazarın içinden girip çıkmakta, kalabalığın arasından kendine yol açmaya çalışmakta, insanlar ezilme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Aynı şekilde Emek sokak üzerinde bulunan İtfaiye su pompası da Pazar içinde ve tezgahların altında kalmaktadır.

 2. Şehit Yalçın Aydın Sokak, çok kısa ve çıkmaz bir sokaktır. Bu sokak üzerinde; 2 tane blok, 2 tane okul ve 6 bloklu bir site bulunmaktadır. Tüm giriş-çıkışlar bu kısacık sokaktan yapılmaktadır. Salı günleri hariç zamanda bile bu sokakta kaos yaşanmaktadır. Salı pazarı tüm bu trafik çıkmazının yaşandığı sokağın girişine kurulmaktadır ve sokak zaten Pazar kamyonları ile doldurulmaktadır, ayrıca oraya park ettirilen araçlar, giriş-çıkışı tam iptal etmektedir. Site sakinlerimizin günlük yaşayışları, evlerine giriş çıkışları oldukça zor hale gelmektedir.

 1. Faruk Nafiz Çamlıbel Sokak üzerinde bulunan yaya geçidi yol işaretleri, kaldırım kenar taşları, Pazar esnafı tarafından sökülüp atılmakta, yerdeki dubalar Pazar tezgahına yer açmak için kökünden kesilip atılmaktadır.

 2. Pazarın 3 başına konan otopark görevlileri, trafiği içinden çıkılmaz hale getirmekte, mahalle sakinleri ile tartışmakta, araçları gelişigüzel park ettirmekte ve yolları açmaları gerekirken kapanmasına sebep olmaktadırlar.

 1. Pazar içinde açık gıda satılmaktadır. Gıdaların kokmaması için kullanılan jeneratörler gürültü kirliliği yaratmakta, jeneratör kullanmak istemeyen esnaflar kaçak elektrik kullanma yoluna gitmekte, bazısı elektrik vermemiz için muhtarlık binasını zorlamaktadır. Gıda satışı yapan, peynirci, zeytinci, kuru yemişçi, balıkçı vs. esnaf kaldırımın üstüne koruyucu hiçbir şey kullanmadan, sere serpe satış yaptıklarından, kaldırımın üstü ve caddemiz yağ içinde kalmakta, bu gıdaların suları akmakta, özellikle yaz aylarında inanılmaz kötü kokmakta, ertesi günü sabunla yıkansa bile o koku ve yağ izleri çıkmamaktadır.

 1. Org. İzzettin Aksalur Cd. seyyar satıcılarla dolmakta, bazıları bankları işgal ederek üzerinde eşyalarını satmaktadır.

 1. Her hafta pazarda onlarca hırsızlık olayı yaşanmaktadır. Civar yerlerden kendi imkanları ile pazara gelenler yetmezmiş gibi bir de servis ile pazara taşıma yapılmaktadır. Salı pazarına gelip, mahallemizi gezenler, etrafı kolaçan edenler, parklarımıza yayılıp zarar verenler, ciddi güvenlik tehlikesi oluşturmaktadır. Mahallemizdeki araç ve ev hırsızlıkları, eskiye oranla oldukça artmıştır.

 2. Mahallemizde kurulan pazarın satış fiyatı civar pazarlara göre 2 katı fazladır. Lüks manav fiyatında, oldukça pahalı sebze ve meyve satışı yapılmaktadır.

 3. Pazar bittikten sonra her iki sokaktaki dağ gibi çöp yığınları, gece işinden eve dönen veya o sokaktaki site sakinlerine evlerine girmekte oldukça zorluk yaşatmaktadır. Pazarın temizlenmesi, çöplerin atılması, sokakların yıkanması gece yarılarını bulmakta bunun yarattığı gürültü kirliliği çevrede oturanları oldukça rahatsız etmektedir.

Tüm bu şikayetlerimizi bir önceki dönem Belediye Başkanımıza da iletmiştik ve hatta ondan önceki Belediye Başkanımıza da. Her iki yönetim de oldukça haklı bu şikayetlerimizi dinleyip, kendileri açısından çözüm önerileri getirmişlerdir. Pazar denetimlerini sıklaştırmış, Pazar içinde düzen intizam getirmiş, sınır çizgileri belirlenmiş, Pazar esnafına defalarca cezalar kestirmiştir. Özellikle çok çirkin ve tehlike arz eden köhne Pazar tahtaları ve çadırları için; taşınabilir metal temiz masalar ve şemsiyeli çadır önerileri getirmiş ve bunu uygulayacaklarını belirtmişlerdir. Her iki yönetim belirli bir süre biraz düzeni koruyabilmişse de belirli bir süre sonra her şey yine eski haline dönmüştür. Sırf bu Pazar üzerine site yöneticilerimizle belediyemiz arasında çeşitli kereler toplantılar yapılmış yaşanılan sıkıntılar ve zorluklar dile getirilmiştir. Ancak halen hiç bir şey değişmemiştir. Sayın Başkanlar seçim öncesinde siteleri dolaşırken bu konu mahalle sakinleri tarafından da kendilerine dile getirilmiştir.

Sayın Başkanım,

Semt pazarı konusunda sizin de sitelere söylediğiniz Salı Pazarı ıslah etme çalışmalarının, yukarıda yazdığımız sıkıntılarımızın da göz önüne alınarak uygulanmasını önemle rica ediyoruz. Bu ıslah çalışmasının geçici bir süreliğine değil, pazarın bu mahallenin tam ortasında kurulmaya devam ettiği sürece yapılmasını önemle rica ediyoruz. Pazarın bize zorluk, sıkıntı, kaos olarak değil, semt pazarı şirinliğinde ucuz, temiz ve oturanlara saygılı bir hizmet anlayışında olmasını bekliyoruz.

Tüm yazdığımız sorunların çözümü çok büyük oranda ilk sırada kesintisiz yönetim-denetimde ve sonra da Belediyemizin pazarın materyallerine vereceği destekte.

Saygılarımla,

Aslı Akyüz Konaklar Mahalle Muhtarı & Konaklar Mahalle Sakinleri

765 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page