top of page

Salı Pazarı & Mahallemiz


Alttaki metin Beşiktaş Belediye Başkanlığı'na sunulmak üzere hazırlanmıştır. Henüz taslak halindedir. Katkılarınızla son şekli verilerek ilgili makama iletilecektir. Önerilerinizi iletişim sayfamızdan bize ulaştırabilirsiniz.

Konaklar Mahallesi, Emek Sokak ve Faruk Nafiz Çamlıbel sokak üzerinde, Salı günleri kurulan semt pazarı hakkında mahalle sakinleri tarafından tespit edilen olumsuzluklar ekte bilginize sunulmuştur.

Bu olumsuzlukların giderilmesi, mahallemizin huzuru ve güveni için elzemdir.

  1. Salı günleri kurulan semt pazarımız için hazırlıklar 1 gün öncesinden başlamaktadır. 1 gün önce, yani pazartesi günleri, belirtilen sokak kaldırımları, pazarcıların kullandığı, yıkık dökük Pazar tahtaları ile doldurulmakta, kaldırım kullanımı iptal edilmektedir. Pazartesi gecesinden gelen pazarcı esnafı, kamyonetlerini, civar sokaklara (Ladin sokak, Emek sokak, Şehit Yalçın Aydın Sokak, Şebboy Sokak, İhsan Hilmi Alantar Sokak, Meşeli Sokak) park ederek, mahalle sakinlerinin giriş çıkışını ve kendi evlerinin park alanlarını kullanılmaz ve trafiği de altüst hale getirmektedir. Bu kamyonlar sadece sokaklara değil, kaldırımların üzerine, park girişlerine de park etmekte ve Salı akşamı Pazar kalkıncaya kadar işgallerini sürdürmektedir.

  1. Emek Sokak boyunca pazarın kurulduğu alanda apartman bahçeleri, akşama kadar Pazar pislikleriyle doldurulmakta, kasalar, boş kutular, pet şişeler bahçelere atılmaktadır.

  1. Pazar kurulan alan içinde kalan Faruk Nafiz Çamlıbel Parkı ve Muhtarlık Parkı, Pazar esnafı tarafından ticarethane olarak kullanılmakta, parkın içine masa sandalyeler yayılarak yemek servisi yapılmakta, su bidonları, çay ocakları parkın içine yerleştirilmektedir. Parklarımızın yeşil alanları bozulmaktadır.

  1. Pazar tentelerini tutan ipler, kendilerine ayrılan direklerin dışında, Faruk Nafiz Çamlıbel Sokak üzerindeki yeşil alandaki ağaçlara, binaların bahçelerindeki ağaçlara, yeri geldiğinde park içindeki ağaçlara, bahçe tellerine bağlanmakta ve ağaçları kökünden oynatarak zarar vermektedir.

  1. Pazarın tam ortasında bulunan Yenilevent Anadolu Lisesi’ne pazarın içinden geçmek mümkün olmamaktadır. Ambulans geçme noktasında zorluklar yaşanmaktadır. Okul servisleri pazarın içinden girip çıkmakta, kalabalığın arasından kendine yol açmaya çalışmakta, insanlar ezilme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Aynı şekilde Emek sokak üzerinde bulunan İtfaiye su pompası da Pazar içinde ve tezgahların altında kalmaktadır.

  2. Şehit Yalçın Aydın Sokak, çok kısa ve çıkmaz bir sokaktır. Bu sokak üzerinde; 2 tane blok, 2 tane okul ve 6 bloklu bir site bulunmaktadır. Tüm giriş-çıkışlar bu kısacık sokaktan yapılmaktadır. Salı günleri hariç zamanda bile bu sokakta kaos yaşanmaktadır. Salı pazarı tüm bu trafik çıkmazının yaşandığı sokağın girişine kurulmaktadır ve sokak zaten Pazar kamyonları ile doldurulmaktadır, ayrıca oraya park ettirilen araçlar, giriş-çıkışı tam iptal etmektedir. Site sakinlerimizin günlük yaşayışları, evlerine giriş çıkışları oldukça zor hale gelmektedir.

  1. Faruk Nafiz Çamlıbel Sokak üzerinde bulunan yaya geçidi yol işaretleri, kaldırım kenar taşları, Pazar esnafı tarafından sökülüp atılmakta, yerdeki dubalar Pazar tezgahına yer açmak için kökünden kesilip atılmaktadır.

  2. Pazarın 3 başına konan otopark görevlileri, trafiği içinden çıkılmaz hale getirmekte, mahalle sakinleri ile tartışmakta, araçları gelişigüzel park ettirmekte ve yolları açmaları gerekirken kapanmasına sebep olmaktadırlar.