top of page

Zeki Müren Sokağı

Mahallemizin eski sakinlerinden, sanat güneşimiz, değerli sanatçı rahmetli Zeki Müren'in ismi, zamanında kendisinin yaşadığı ve şu anda bir okul olarak kullanılan villasının bulunduğu sokağımıza verilmiştir.

Sokağımız Akağaç sokak iken, İBB ve Beşiktaş Belediye Meclisleri kararı ile, Zeki Müren Sokağı olarak değiştirilmiştir.


Mahalle sakinlerimizin bilgisine sunarım.151 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

2 CommentsZeki Müren şöhretinin doruğunda olduğu 1962-1986 yılları arasında 4'nci Levent'te Akağaç Sokak'ta 6 numaralı villada yaşamıştı. Villasının önünde 1960lı yıllarda çekilmiş bir fotoğraf.

Like

Çok gecikmiş olsa da, Zeki Müren’in isminin yaşadığı sokağa verilmesi, inanıyorum ki tüm mahalle halkını sevindirecektir. Başta Muhtarımız Aslı Akyüz olmak üzere, bu konuda emeği geçenlere çok teşekkürler.

4. Levent ve Konaklar Mahallesinde yaşamış ya da iş yapmış, ardında güzel izler bırakarak ebediyete göçmüş başka simge insanların isimleri de yaşatılmalı.

Bu değerlerden ikisi, 1947-1960 yılları arasında yaşama geçirilen Levent projesinin mimarları Prof. Dr. Kemal Ahmet Arû ve Prof. Dr. Rebii Gorbon’dur. Prof. Dr. Kemal Ahmet Arû’nun ismi 1. Levent’te bir sokağa verilmiş, ama bana göre yanlış bir yere verilmiş. Levent projesinin dışında bulunan, Yapıkedi Genel Müdürlüğü binasının yanındaki TEM bağlantı yoluna verilmiş. Projenin omurgasını oluşturan cadde ya da sokaklardan birisine verilmeliydi.

Öte yandan, bildiğim kadarıyla Prof. Dr. Rebii Gorbon’un ismi…Like
bottom of page